Finanse przy tablicy z ESBANKIEM Bankiem Spółdzielczym
2016-11-21Czy warto oszczędzać? Jak rozsądnie zarządzać pieniędzmi? Jak bezpiecznie korzystać z usług bankowych? By świat codziennych finansów nie stanowił zagadki dla przyszłych dorosłych, warto przybliżać go młodym ludziom już na etapie szkolnym. Właśnie taki cel przyświeca lekcjom SKO i BAKCYLA, w których prowadzenie angażuje się ESBANK Bank Spółdzielczy.
Bieżący rok szkolny jest kolejnym, kiedy to pracownicy ESBANKU Banku Spółdzielczego spotykają się z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów z terenu swojego działania, aby wspierać pedagogów w nauczaniu praktycznego zarządzania pieniędzmi i korzystania z usług instytucji finansowych. Aktywizujące lekcje z udziałem ekspertów na co dzień zatrudnionych w Banku to najlepszy sposób na wyposażenie młodych ludzi w wiedzę i umiejętności niezbędne w dorosłym życiu.
Taki jest cel zajęć w ramach Szkolnych Kas Oszczędności, w których w listopadzie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kodrębie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomsku. Lekcje SKO to doskonała okazja do zapoznania najmłodszych z historią pieniądza, zabezpieczeniami polskiej waluty, funkcjonowaniem banku jako instytucji, a nade wszystko – do zachęty do oszczędzania.
Z kolei gimnazjalistom ESBANK Bank Spółdzielczy rekomenduje udział w ogólnopolskim Projekcie Warszawskiego Instytutu Bankowości. Jego celem jest budowanie świadomości ekonomicznej u młodzieży stojącej u progu dorosłości. BAKCYL – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży to cykl 4 lekcji pt. Twoje pieniądze, Pożyczaj z głową, Mądre inwestowanie oraz Finanse na całe życie, w przystępny sposób przybliżających uczniom gimnazjów pojęcia związane z pieniędzmi i bankowością. ESBANK Bank Spółdzielczy dołączył do Projektu jako Partner w roku szkolnym 2014/2015. Od września wolontariusze BAKCYLA z ramienia Banku przeprowadzili łącznie już 8 lekcji – w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 7 w Radomsku oraz w Gimnazjum w Kleszczowie.
Edukacja finansowa najmłodszych stanowi przykład społecznie odpowiedzialnego zaangażowania sektora bankowego w budowanie świadomości ekonomicznej wśród lokalnej społeczności. Stanowi również jeden z priorytetów w realizacji społecznej misji ESBANKU Banku Spółdzielczego.