Czym skorupka za młodu nasiąknie… - czyli ESBANK w projekcie BAKCYL
2015-05-13Mogą już posiadać konto w banku, podejmują pierwsze finansowe decyzje. Za chwilę wkroczą w dorosłość. O to, by podnieść świadomość oraz praktyczne umiejętności gimnazjalistów w zakresie dobrego zarządzania pieniędzmi, postanowiły zadbać wspólnie instytucje sektora bankowego, a Warszawski Instytut Bankowości zainicjował projekt BAKCYL – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży. Partnerem nowej edycji projektu został ESBANK Bank Spółdzielczy.
BAKCYL to oparty na wolontariacie program czterech godzin lekcyjnych, które stanowią kompendium wiedzy finansowej dla nastolatków pt.: „Mądre inwestowanie”, „Finanse na całe życie”, „Pożyczaj z głową” i „Twoje pieniądze”. W przyjaznej atmosferze, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej, pozwalają przybliżyć uczniom zarówno podstawowe terminy, takie jak wydatki, dochody, oszczędzanie czy kredyt, jak i fachowe pojęcia typu procent składany czy reinwestycja zysków. Uczą odpowiedzialnego podejmowania decyzji finansowych i umiejętności takich jak wyliczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania pożyczki. Wszystko pod okiem fachowców, na co dzień zatrudnionych w bankach, wolontariuszy BAKCYLA.
Głównym założeniem programu, który stanowi dowód społecznie odpowiedzialnego współdziałania firm i instytucji sektora bankowego, jest wprowadzenie młodego pokolenia Polaków w świat codziennych finansów, wyposażenie młodzieży w umiejętności wykorzystywania usług finansowych i tym samym ułatwienie jej funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie opartym na wiedzy. BAKCYL buduje ważny pomost pomiędzy systemem kształcenia i rynkiem pracy, kształtuje postawy przedsiębiorczości, wspiera szkoły w zakresie edukacji finansowej, wzmacnia też wizerunek banków jako instytucji zaufania publicznego. To główne powody, dla których w program zaangażował się ESBANK Bank Spółdzielczy.
– „Edukacja ekonomiczna lokalnej społeczności to dla ESBANKU jeden z priorytetów, wpisany w strategię działania. Ze szkołami z terenu działania naszego Banku współpracujemy od wielu lat. W ramach promocji Szkolnych Kas Oszczędności prowadzimy lekcje edukacji finansowej, przybliżamy pojęcia związane z bankiem i pieniędzmi, zachęcamy do oszczędzania od najmłodszych lat. Projekt Bakcyl stanowi doskonałe uzupełnienie oraz wsparcie naszej działalności, ponadto pozwala na rozwijanie bliskiej nam idei wolontariatu pracowniczego.” – mówi Marek Rząsowski, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju ESBANKU Banku Spółdzielczego.
Adresatów ciekawych, aktywnych zajęć, prowadzonych przez odpowiednio przeszkolonych oraz wyposażonych w materiały edukacyjne wolontariuszy, autorzy BAKCYLA wybrali nieprzypadkowo.
- W trzeciej klasie gimnazjum większość uczniów ma po 16 lat, czyli stoi u progu dorosłości. Naszym wspólnym celem jest przygotowanie młodzieży do świadomego podejmowania ważnych decyzji finansowych. Ma to szczególne znaczenie, jeśli uświadomimy sobie się jak poważne wyzwania przed nimi stoją. Raport PISA 2012 wskazuje, że: "Młode pokolenia najprawdopodobniej nie tylko będą musiały zmierzyć się z coraz bardziej narastającą złożonością produktów finansowych, ale będą także ponosiły większe ryzyko finansowe w życiu dorosłym, w porównaniu z ich rodzicami. W szczególności, będą ponosić większą odpowiedzialność za zaplanowanie swoich oszczędności i inwestycji emerytalnych oraz za zabezpieczenie swoich potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej". – tak wybór gimnazjalistów, jako adresatów programu BAKCYL, argumentuje Urszula Szulc, Dyrektor Projektu.
Wolontariuszami BALCYLA z ramienia ESBANKU Banku Spółdzielczego zostało dwoje pracowników. W marcu ukończyli szkolenie organizowane przez koordynatorów BAKCYLA, pod kątem prowadzenia zajęć dla gimnazjalistów. Katarzyna Tuszyńska z Oddziału w Tuszynie 29 kwietnia spotkała się z gimnazjalistami z Gomunic, Piotr Mielczarek z Oddziału w Radomsku szansę na połknięcie finansowego bakcyla uczniom Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku dał 8 maja. O swoim udziale w programie mówi:
- BAKCYL to dla mnie szansa na rozwój osobisty, ale i satysfakcja, że swoją wiedzą i doświadczeniem mogę podzielić się z młodymi ludźmi. To przecież przyszli uczestnicy rynku finansowego, przyszli Klienci banków, od których będzie zależeć rozwój gospodarki. A świadomość ekonomiczna to w dzisiejszych czasach podstawa.
BAKCYL został zainaugurowany w 2013 roku. Rok temu został laureatem Konkursu Liderów Świata Bankowości w kategorii społecznej odpowiedzialności biznesu. Aktualnie na terenie trzech województw trwa trzecia odsłona programu, w której udział bierze 127 ekspertów bankowości z 15 banków partnerskich. W bieżącej edycji odbyło się już ponad 150 lekcji. Patronat nad projektem objęli: Związek Banków Polskich, Narodowy Bank Polski, Minister Edukacji Narodowej, a także Kuratorzy Oświaty – Mazowiecki, Śląski i Łódzki.