Jubileusz 90-lecia ESBANKU Banku Spółdzielczego
ESBANK Bank Spółdzielczy ma już 90 lat!
Złóż życzenia ESBANKOWI i wygraj nagrodę!
W związku z obchodami 90-lecia ESBANKU Banku Spółdzielczego, zaprosiliśmy naszych Klientów do udziału w Konkursie Jubileuszowym "90 lat jesteśmy najbliżej".
Informujemy, że zgodnie z par. 7. Regulaminu Konkursu, w dn. 16 listopada 2015 r. Komisja Konkursowa dokonała podsumowania Konkursu i zdecydowała o przyznaniu tytułu Laureata 10 Uczestnikom. Nagrodą w Konkursie jest zestaw upominków firmowych, ponadto życzenia zostaną opublikowane wraz z imieniem i nazwiskiem autora w 25. numerze Biuletynu „ESBANK z bliska”. Serdecznie dziękujemy za życzenia i gratulujemy zwycięzcom! Poniżej publikujemy listę Laureatów:
1) Genowefa i Mieczysław Drogoszowie,
2) Ryszard Gierczak,
3) Magdalena Wolska,
4) Jadwiga Beczek,
5) Sylwia Szczypińska,
6) Dobrosława Frączek,
7) Daria Smolarek,
8) Maria Markiewicz,
9) Renata Ociepa,
10) Grażyna Walaszczyk.
Przypominamy, że Konkurs polegał na złożeniu ESBANKOWI Bankowi Spółdzielczemu najciekawszych życzeń. By wziąć udział w Konkursie - wystarczyło przekazać do Banku wypełniony kupon, który został opublikowany w numerze 24. biuletynu "ESBANK z bliska", życzenia można było przesłać także za pośrednictwem poczy e-mail na adres redakcja@esbank.pl oraz poprzez Wydarzenie na Facebooku. Na zgłoszenia czekaliśmy od 1 do 31 października 2015 r.
Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu znajdują się TUTAJ.
Z ulicy Żabiej na ulicę Tysiąclecia – czyli 90 lat ESBANKU Banku Spółdzielczego
Był marzec 1925 roku, gdy na terenie Radomska powstały dwie niewielkie instytucje finansowe – Spółdzielczy Bank Drobnego Handlu i Rolnictwa oraz Bank Spółdzielczy. Z inicjatywy przedsiębiorczych członków obydwu banków, pod koniec roku 1925 roku zapadła decyzja o połączeniu i utworzeniu Mieszczańsko-Rolniczego Banku Spółdzielczego. Ten fakt rozpoczął 90-letnią historię instytucji finansowej z wyłącznie polskim kapitałem, której kontynuatorem jest ESBANK Bank Spółdzielczy.
Na przestrzeni dziewięciu dziesięcioleci Bank nieustannie rozwijał się i zmieniał – tak jak świat, Klienci oraz ich potrzeby. Zmianie ulegały zasięg działania, nazwa oraz logo. Niezmiennie siedzibą ESBANKU Banku Spółdzielczego pozostało Radomsko. Nie zmieniła się też wierność leżącej u podstaw bankowości spółdzielczej idei współdziałania, a także wartości, którymi na co dzień kierują się Zarząd oraz Pracownicy. Uosabia je występujący w logo Banku dąb – symbol siły, solidności i stabilności.
Pierwsza siedziba Banku, na czele którego stanął Jan Jaskłowski, mieściła się w Radomsku przy ulicy Żabiej 5 (obecnie ul. Żeromskiego), a jego działalność ograniczała się do terenu Radomska. Bank tworzyli obywatele wyznania chrześcijańskiego i osoby prawne. Celem działalności było podnoszenie dobrobytu Członków Banku poprzez krzewienie oszczędności, udzielanie pożyczek na potrzeby gospodarcze, a także współdziałanie w pracy kulturalno-oświatowej. Bank przetrwał dziejową burzę, jaką była II wojna światowa. Jak podają źródła, w 1945 roku pracowały w nim 3 osoby. U schyłku lat 50-tych pracowników było już kilkunastu, natomiast w 1986 roku Bank stanowił już 50-osobową instytucję, obejmującą swym zasięgiem gminy Radomsko, Ładzice, Kodrąb i Gomunice.
Przełomowym momentem dla działalności Banku był rok 1990, kiedy to przejście od gospodarki planowej do rynkowej dało silny impuls do dynamicznego rozwoju. Zarząd podpisał umowę o współpracy, wzajemnym świadczeniu usług oraz współdziałaniu w zakresie wymiany doświadczeń z Bankiem Gospodarki Żywnościowej, zakupił budynek i stworzył nową centralę przy ul. Pułaskiego 11. Dwa lata później rozpoczęła się komputeryzacja Banku. Nowoczesne urządzenia zastąpiły liczydła, maszyny do pisania, sumatory na korbkę i ołówki kopiowe. Od 1996 roku Prezesem Zarządu jest Jacek Zacharewicz. W tym czasie Bank rozszerzył swój zasięg z terenu powiatu radomszczańskiego na województwo łódzkie, otworzył także placówki w województwie śląskim i opolskim, zwiększając ich liczbę z 4 do 33.
Na przestrzeni lat zmieniała się specyfika działania Banku. Z instytucji obsługującej i finansującej głównie drobnych rolników powoli przekształcał się w partnera lokalnych przedsiębiorców, którzy, obok Klientów indywidualnych, po dziś dzień stanowią główny kierunek zainteresowania biznesowego ESBANKU Banku Spółdzielczego.
W rok 2015, który stanowi rok Jubileuszu 90-lecia, ESBANK Bank Spółdzielczy wkroczył jako 200-osobowa instytucja z ugruntowaną pozycją oraz sumą bilansową przekraczającą 650 mln zł. Otwierając nową siedzibę przy ulicy Tysiąclecia w Radomsku, rozpoczął kolejny etap swojego rozwoju. W budynku w centrum miasta powstała wygodna, przestronna placówka oraz skupione zostały wszystkie wydziały Biura Głównego, wcześniej rozproszone w czterech punktach miasta.
Plany na kolejne lata zakładają konsekwentną realizację misji ESBANKU Banku Spółdzielczego wyrażonej w haśle „Jesteśmy najbliżej” oraz wytrwałą pracę na rzecz silnej pozycji i dobrego imienia bankowości spółdzielczej w Polsce.
Blisko 150 Gości wzięło udział w jubileuszowej gali z okazji 90-lecia ESBANKU Banku Spółdzielczego. Uroczystość odbyła się 25 września 2015 r. w budynku Biura Głównego przy ulicy Tysiąclecia 4 w Radomsku i stała się okazją do oficjalnego otwarcia nowej siedziby Banku.
Uroczystość rozpoczęło symboliczne przecięcie wstęgi, którego wspólnie dokonali gospodarze – Prezes Zarządu ESBANKU Banku Spółdzielczego, Jacek Zacharewicz oraz Krzysztof Kwiecień, Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku. Nowa siedziba Biura Głównego Banku, została poświęcona przez kapelana zrzeszenia SGB, ks. Grzegorza Czaję. Jak na dostojne urodziny przystało, nie zabrakło symbolicznej lampki szampana oraz tortu.
Jubileusz 90-lecia założenia Banku zaszczycili swą obecnością Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Zarządu Związku Banków Polskich, Wiceprezes SGB-Bank S.A. – Adam Skowroński, Maciej Wojtaszek – Prezes Zarządu Bankowego Ośrodka Doradztwa i Edukacji Sp. z o. o, Anna Milczanowska Prezydent Miasta Radomska, Robert Zakrzewski Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego. Wśród znamienitych gości nie zabrakło – przedstawicieli banków spółdzielczych, lokalnego samorządu, biznesu, mediów, Rady Nadzorczej, Udziałowców, Klientów oraz Pracowników ESBANKU Banku Spółdzielczego.– Zaproszeni Goście zobaczyli najnowszą placówkę Banku oraz zwiedzili budynek Biura Głównego. Jubileuszowa gala odbyła się na dziedzińcu Banku.
Pracę Zarządu ESBANKU Banku Spółdzielczego na rzecz rozwoju polskiej bankowości, która nie tylko przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki, ale i stanowi strategiczna rezerwę finansową państwa w sytuacjach kryzysowych, postanowił uhonorować Zarząd Związku Banków Polskich. Podczas uroczystości Prezes Krzysztof Pietraszkiewicz wręczył Prezesowi Zarządu ESBANKU Banku Spółdzielczego – Jackowi Zacharewiczowi, Wiceprezesowi Zarządu ds. Handlowych – Pawłowi Braszczyńskiemu oraz Tomaszowi Kotlewskiemu – Wiceprezesowi Zarządu ds. Finansowych – Odznaki Honorowe ZBP.
Wysoką pozycję w zrzeszeniu SGB oraz pracę na rzecz dobrego imienia bankowości spółdzielczej podkreślał natomiast Wiceprezes Zarządu SGB-Banku S.A. W uznaniu tych zasług Adam Skowroński wręczył Złote Odznaki Spółdzielczej Grupy Bankowej Prezesowi Jackowi Zacharewiczowi oraz Członkom Prezydium Rady Nadzorczej ESBANKU Banku Spółdzielczego – Przewodniczącemu Krzysztofowi Kwietniowi, Wiceprzewodniczącemu – Błażejowi Bardzie, a także Sekretarz Rady – Janinie Mokrzyńskiej.
Łączenie tradycji z nowoczesnością, biznesowe partnerstwo oraz działalność społeczną na rzecz rozwoju lokalnego środowiska docenili Goście, którzy na ręce Prezesa Zarządu oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej ESBANKU Banku Spółdzielczego złożyli moc podziękowań, gratulacji i życzeń na przyszłość.
Podczas jubileuszowej gali wystąpili lokalni artyści, wspierani i promowani przez ESBANK Bank Spółdzielczy - Big Band Radomsko, Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Radomsku oraz wokalistka Marysia Markiewicz.
Fotorelacja z jubileuszowej gali znajduje się TUTAJ.