Bankuj bezpiecznie - zobacz, przed czym ostrzegamy.
2021-12-21Okres przedświąteczny to dla wielu z nas czas intenywnych zakupów, pośpiechu i roztargnienia. Na takie okazje czyhają cyberprzestępcy, którzy wykorzystują rozmaite metody socjotechniczne, by wyłudzać wrażliwe dane oraz dostęp do pieniędzy Klientów Banków. Zobacz, przed czym ostrzegamy i zapoznaj się z poradnikami dotyczącymi bezpiecznego bankowania dla Klientów.
NIE TRAĆ CZUJNOŚCI! Uważaj na:
PODEJRZANE TELEFONY - dzięki metodzie tzw. SPOOFINGU cyberprzestępcy mogą podmieniać i wyświetlać Ci zaufany numer banku, urzędu czy policji i zapewniać o rzekomym zagrożeniu pieniędzy na koncie. Podszywając się pod policjanta, oszuści mogą zapewniać o udziale w rzekomej akcji policyjnej, a w tym modus operandi wykorzystywać często informowanie ofiary, że akcja ma "obronić" ją przed nieuczciwym pracownikiem banku.
Więcej o fałszywych telefonach i metodzie oszustw "na policjanta" czy "na pracownika banku" przeczytasz na naszej stronie w zakładce Bezpieczeństwo - Bieżące komunikaty bezpieczeństwa >>POD TYM LINKIEM<< Kliknij, przeczytaj i upewnij się, o co na pewno nie zapyta Cię pracownik banku czy policjant i co zrobić w razie podejrzanego kontaktu od cyberprzestępców. Obejrzyj też filmowe ostrzeżenie przed oszustwem "na pracownika Banku", przygotowane przez Warszawski Instytut Bankowości.
PODEJRZANE SMS-y, np. podszywające się pod firmę kurierską, z linkami do dopłaty lub śledzenia paczki. W wiadomościach SMS oszuści także wykorzstują podszywanie się pod nazwy zaufanych firm, nawet te zapisane w telefonie ofiary.
PODEJRZANE WIADOMOŚCI - budzące wątpliwości wiadomości w komunikatorach internetowych czy niespodziewane, podejrzane e-maile z załącznikami i linkami.
Warto uczulić się na próby wyłudzenia danych - w tym danych kart płatniczych - podczas sprzedaży np. nietrafionych prezentów przez portale społecznościowe oraz serwisy.
KONIECZNIE SPRAWDŹ I ZAPAMIĘTAJ PORADY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA:
➡️ Nasza strona internetowa - Bieżące komunikaty oraz zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej: TUTAJ
➡️ Komunikaty na stronie internetowej Grupy SGB - kliknij TUTAJ
➡️ Strona internetowa Związku Banków Polskich >> Bezpieczne bankowanie - kliknij TUTAJ oraz Poradnik dotyczacy bezpiecznych zakupów przed świętami - kliknij TUTAJ
➡️ Strona internetowa NASK - CERT Polska TUTAJ oraz profil NASK - CERT Polska na Facebooku TUTAJ