Muzyczne łączenie pokoleń i kultur w Radomsku
2015-06-294 chóry – z Radomska, Drohobycza, Frankfurtu oraz Wejherowa – sale wypełnione po brzegi i wiele wspaniałych muzycznych doznań. Tak najkrócej można opisać XI edycję „Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Wschód – Zachód – Zbliżenia”. Imprezę organizowaną przez Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki od początku wspiera ESBANK Bank Spółdzielczy – w tym roku wspólnie z SGB-Bankiem S.A., bankiem zrzeszającym dla Spółdzielczej Grupy Bankowej.
– Niezmiennie od 11 już lat, staramy się zbliżać kultury Wschodu i Zachodu. Zapraszamy chóry z państw, z którymi łączy nas trudna historia – w tym roku z Niemiec i Ukrainy. W latach poprzednich gościliśmy także chóry żydowskie, litewskie. Tu, w środku Europy, prezentujemy ich muzykę i kraje. – Tak o głównej idei Festiwalu mówi Prezes Towarzystwa, Danuta Horoszkiewicz.
Cechą wyróżniającą Festiwal Moniuszkowców jest rezygnacja z formy przesłuchań konkursowych i rywalizacji. Sprzyja to atmosferze integracji i czystej radości z muzykowania, którą od uczestników przejmuje publiczność. Dwa festiwalowe dni to każdego roku prawdziwa uczta dla melomanów, a także jedyna w swoim rodzaju okazja do popularyzacji europejskiej muzykę chóralnej.
W tym roku tradycyjnie już radomszczańskiej publiczności zaprezentowano różnorodne oblicza muzyki wokalnej – od repertuaru klasycznego, poprzez muzykę sakralną, na rozrywkowej kończąc. „Wschód – Zachód – Zbliżenia” zainaugurowano uroczyście w sobotę 27 czerwca na scenie Miejskiego Domu Kultury. Na niedzielę zaplanowano koncerty w radomszczańskich kościołach. Festiwal zakończyły „Chóralne zbliżenia” w sali widowiskowej jednego z radomszczańskich hoteli, gdzie gospodarze oraz goście – chóry „Camerata Musicale” z Wejherowa, „Heavenly Voices” z Frankfurtu oraz „Collegim Vocale” z Drohobycza – zaprezentowali utwory folk, jazz i pop.
Honorowy patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Chóralnym objęła Prezydent Radomska, a sfinansować go pomogli sponsorzy. W tym roku impreza spotkała się także z uznaniem SGB-Banku S.A. i Spółdzielczej Grupy Bankowej, do której przynależy ESBANK Bank Spółdzielczy, rokrocznie wspierający tę społeczną inicjatywę radomszczańskiego Towarzystwa Śpiewaczego.